Apple gelirleri 2018 yılı ilk çeyrek rakamlarına göre rekor artış gösterdi. 2017 yılı dördüncü çeyrek satış rakamlarına göre Apple cihaz satışları düşmesine rağmen 88.3 milyar dolar satış geliri ile tüm zamanların rekorunu kırdı. Apple gelirlerinin rekor düzeyde artmasının nedeni ise her ne kadar istenilen başarıyı gösteremese de 999 dolar satış rakamı ile iPhone X satışları oldu.

APPLE GELİRLERİ REKOR SEVİYEDE ARTTI

Apple 2018 mali yılı ilk çeyrek sonuçlarını açıkladı. Şirket geçen yıla göre daha az iPhone satmasına rağmen rekor gelir elde etti. Apple bugün 2018 mali yılının ilk çeyrek (2017 dördüncü çeyrek) sonuçlarını açıkladı. Şirket tatil çeyreği olarak da bilinen bu çeyrekte geçtiğimiz yıla oranla % 1.2 düşüşle 77.3 milyon iPhone satışı gerçekleştirdi.

APPLER CİHAZ SATIŞLARI DÜŞTÜ GELİR ARTTI

iPhone satışlarındaki düşüşe rağmen 88.3 milyar dolar gelir ile tüm zamanların rekorunu kırmış oldu. Bunda 999 dolarlık fiyat etiketi ile satışa sunulan iPhone X etkili oldu. Apple’ın bu çeyrekte sattığı iPhone’ların ortalama fiyatı geçen yıla göre 101 dolar artarak 796 dolar oldu.

Harika bir yarışma haberiyle karşınızdayız! Tam bir hafta boyunca sürecek etkinliğimizde, iPhone X hediyesi kazanma şansına sahip olacaksınız.

Geçen yılın aynı çeyreğinde 78.4 milyar dolar gelir elde eden şirketin bu yılki kazancı analistlerin tahminlerinin çok üstünde gerçekleşti. iPhone satış rakamı ise tahminlerin biraz altında kaldı.

Tim Cook Apple’ın tarihinin en büyük çeyreğinde yeni bir iPhone serisinden gelen en yüksek geliri içeren geniş tabanlı büyümeden dolayı heyecanlı olduklarını söyledi. Cook, iPhone X’un beklentilerini aşarak ve her hafta en çok satan iPhone’ları olduğunu açıkladı.

appp

Tim Cook, şu anda 1.3 milyar aktif Apple cihazının kullanımda olduğunu belirtti. Ona göre sadece iki yıl içinde kullanılan cihaz sayısındaki % 30’luk artış, ürünlerinin popülerliğinin bir kanıtı. Ayrıca müşteri memnuniyetin ve sadakatinin de bir göstergesi.

iPad satışlarında geçen yıla göre % 0.7’lik bir artış var. Bu çeyrekte 13,2 milyon iPad satıldı. Mac satışlarında ise % 4.8 lik bir düşüş gerçekleşti. Toplam 5.1 milyon Mac satıldı. Elde edilen gelir de aynı oranda düştü.

Apple’ın yazılım ve servislerden elde ettiği gelir 8,5 milyar dolar iken, diğer ürünlerden elde edilen gelir (Apple Watch dahil) 5,5 milyar dolara ulaştı.

Apple 2018-rekor gelir
Apple’ın giyilebilir teknoloji ürünü Apple Watch’ta şimdiye kadarki en iyi çeyreğini yaşıyor. Apple Watch geçtiğimiz yıla göre satışlarda ve gelirlerde % 50 büyüme yaşadı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here