Teknoloji ve bilim dünyası dünyanın karşı karşıya kalabileceği kıyamet senaryolarına ilişkin araştırma yapmaya devam ediyor. Son araştırmalara göre dünyanın manyetik kutupları yer değiştirmeye başladı. Avrupa Uzay Ajansı ESA araştırmacılarına göre dünyanın manyetik kalkanı normalden daha hızlı zayıflıyor. Bu değişimin sonucu olarak dünyanın güneş radyosyonlarına karşı daha fazla korumasız konuma geleceği belirtiliyor.

BİLİM DÜNYASI ENDİŞELİ: MANYETİK KUTUPLAR ZAYIFLIYOR

Bilim çevrelerine göre Dünya’nın manyetik kutuplarının yer değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Gezegenin demir çekirdeğindeki şiddetli hareketlerin tetikleyeceği bu doğa olayı insanlık için kâbusa dönüşebilir.

Manyetik kutupların yer değiştirmeye başlaması, Dünya’daki canlıları radyasyon ve Güneş rüzgârları gibi tehlikeli ışınlardan koruyan manyetik kalkanın zayıflaması anlamına geliyor. Avrupa Uzay Ajansı’nın (ESA) uydulardan elde ettiği verilere göre Dünya’nın manyetik kalkanı beklenenden 10 kat hızlı zayıflıyor. Bu zayıflama süreci özellikle Güney Atlantik’te daha hızlı. Bu bölgede uydular daha fazla radyasyona maruz kaldığı için devreleri yıpranıyor. ESA, yeryüzünün altındaki sıvı demir akımlarında da düzensizlikler saptadı.

Manyetik kalkanın incelmesinin insan hayatına ne kadar zarar vereceği konusunda bilim çevrelerinde görüş birliği yok.

Colorado Üniversitesi’nden Daniel Baker, bulgular doğruysa gezegenin bazı yerlerinin yaşanamaz hale gelebileceğini açıkladı. Manyetik kalkanın zayıflamasıyla Dünya genelinde elektrik şebekeleri ve uyduların çalışmasını sekteye uğratacak radyasyon patlamaları meydana gelebilir. Manyetik kutupların yer değiştirmesinin 1000 yıl kadar sürmesi öngörülüyor. Tarihte kuzey ve güney manyetik kutupları 200 bin ila 300 bin yılda bir yer değiştirmiş. Son değişim volkanik kayalardaki bulgulara göre 780 bin yıl önce gerçekleşmiş.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here