Akıllı telefon sektöründe lider konuma gelen Samsung Intel’i tahtından ederek işlemci pazarının da lider firması olmayı başardı. Intel işlemci kullanımı Samsung işlemci kullanımı gerisinde kalarak liderlik koltuğunu kaybetti. Son yapılan araştırmalara göre Samsung işlemci sektöründe 70 milyar dolara yakın gelir elde ederek uzun yıllardır işlemci sektörünü domine eden Intel’i koltuğundan etmeyi başardı.

SAMSUN İŞLEMCİ ÜRETİMİNDE INTEL’İ GEÇTİ

Samsung ve Intel arasındaki rekabet bir süredir devam ediyor. İşlemci pazarının dominant ismi Intel ise kolay kolay tahtından inecek gibi durmuyordu. Ancak firmaların yayınlanan yıllık finansal raporlarına göre Intel artık 1 numaralı isim değil.

Intel’in yıllık 62,8 milyar dolarlık geliri Samsung’un 69,1 milyar dolarlık geliriyle 2 numaraya itilmiş durumda. Her ne kadar Intel x86 işlemcilerde lider durumda olsa da Samsung’un da güçlü yanı bellek ve depolama alanında yatıyor. Ancak genel gelire baktığımızda tek bir birinci olduğunu görüyoruz.

Geleceğe yatırım Intel’in geleneksel CPU üretimindense Samsung’un bellek çalışmalarının gelecekte daha önemli olacağı da belirtiliyor. Samsung’un ürettiği RAM’lere sahip olmayan bir telefon ya da tablet bulmak bugünlerde hayli zor. Ayrıca şirket SSD pazarında da baskısını ciddi anlamda hissettiriyor. 25 yıldır ilk kez ikinciliğe düşen Intel’in bu durumunda mobil pazarı ıskalaması da ciddi rol oynuyor.

Samsung’un pazardaki baskısı ise artarak devam edecek gibi görünüyor. Otomotiv elektronikleri ve yapay zeka teknolojisi için ihtiyaç duyulan işlemci açığını da yakalayan firma geleceğe de yatırım yapıyor. 2018 sonuçlarını şimdiden merak ediyoruz. Bu sitede ve bağlantılı sayfalarında yer alan içerikler; tamamen veya kısmen LOG’un yazılı izni olmadıkça kaynak gösterilerek veya alıntı yapılarak dahi kullanılamaz, çoğaltılamaz ve değiştirilemez.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here