Akıllı telefonların üstün özelliklerin arkasındaki güç olan Snapdragon 845 yonga setini resmi olarak duyurdu. Daha önce internette sızdırılan bilgilerden Snapdragon 845 özellikleri büyük ölçüde ortaya çıkarken, resmi duyuru ile birlikte Snapdragon 345 teknik özellikleri teknoloji dünyası ile paylaşıldı.

SNAPDRAGON 345 TEKNİK ÖZELLİKLERİ ÖN PLANDA

İnternete sızdırılan bilgilerle artık ne sunduğunu aşağı yukarı bildiğimiz Qualcomm’un Snapdragon 845 yonga seti dün itibariyle resmi olarak duyuruldu. Ne var ki firma teknik detayları bugün açıklayacak.

Çin’deki Tech Summit etkinliğinde sahneye çıkan Qualcomm başkan yardımcısı Alex Katouzian, Snapdragon 845 yonga setini basın mensuplarına gösterdi. Ardından Samsung döküm tesisleri şefi ES Jung da yonga setini beraber geliştirdikleri bilgisini verdi.10nm sürecinde iyi bir verimlilik yakalayarak Qualcomm’u rakibi TSMC’nin elinden kapan Samsung, ikinci yılında da ortaklığı devam ettiriyor.

Snapdragon 845 ile ilgili teknik detaylar ve ne tür geliştirmeler sağlandığı henüz bilinmiyor. Gün içerisinde Qualcomm teknik bir oturum düzenleyecek ve merak edilenleri açıklayacak.

Mevcut tahminlere göre yeni yonga setinin ARM’ın en güçlü çekirdeği Cortex-A75 ve verimlilik odaklı Cortex-A55 temelinde özelleştirileceği belirtiliyor. Geçen yıldan bu yana tasarımcılar ARM’ın yeni çekirdek özelleştirme stratejisini kullandığı için artık yeni modeller Cortex-A çekirdekleri üzerinde yükseliyor.

Diğer taraftan Samsung’un ortağına ilk nesil yani 10nm LPE üretim sürecini ayırdığı belirtiliyor. Daha verimli ikinci nesil 10nm LPP sürecinin neden tercih edilmediği merak konusu ancak Samsung’un Exynos 9810 için ayırmış olabileceği düşünülüyor.

Donanım Haber’de yer alan habere göre, Snapdragon 845 ile ilgili diğer bir bilgi ise Xiaomi Mi 7 amiral gemisinde kullanılacağı oldu. Haberi bizzat Xiaomi’nin patronu Lei Jun kürsüye çıkarak verdi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here